Noderīga info

Zemnieku saimniecība ''Zaķīši'', pirms iestāšanās ES, bija viena no lielākajām trušu audzētavām Baltijā – reizēm fermā bija vairāk kā 4 tūkst. trušu. Šobrīd daži simti garaušu, govis, zirgi, kazu bariņš, ruksis, nūtrijas, dažādi putni u.c. radībiņas priecē apmeklētājus. Lauku klusums, neskarta daba, ērti sasniedzama, šī vieta kļuvusi par iecienītu apskates objektu, atpūtas vietu ģimenēm, skolnieku grupām un citiem no pilsētas trokšņa nogurušajiem. Tas viss ainaviski skaistā vietā, netālu no Amatas upes, blakus dižakmeņi, lielas gravas, bebru dīķi, dzērvju purvs, neskartas dabas vietas – mūžamežs, dabiskās meža pļaviņas, slēpotāju kalns, u.c. lauku labumi.

Pirms braukšanas pie dzīvniekiem, der zināt, ka viņi dzīvo savā vidē, kurā ir savi noteikumi.

Mašīnas atstājiet pirms "ķieģeļa" zīmes - "ķieģelis" arī Āfrikā ir "ķieģelis". Mani dzīvnieki staigā arī pa pagalmu, un viņiem gadās ne tikai pakļūt zem riteņiem, bet piem., truši ļoti labprāt izmanto mašīnas ēnu karstajā laikā, jeb siltumu no motora aukstajā laikā, pie reizes paprovējot uz zoba visu ko var aizsniegt - vadus, plastmasas un gumijas šļauciņas u.t.t. tāpēc rūpēsimies gan par trušu gan auto drošību un nebrauksim pagalmā.

Dzīvniekus barot var tikai tam paredzētajās vietās - nekādā gadījumā tos nebarojiet mašīnu stāvlaukumā vai uz ceļa - pretējā gadījumā Jūs viņiem parakstiet spriedumu - viņi pulcēsies uz ceļa, pa kuru brauc mašīnas, vai bojās mašīnas stāvlaukumā, gaidot, ka viņus tur kāds baros.

Barot drīkst tikai ar paredzēto barību. piem. trušiem tas ir uz vietas nopērkams, speciāls graudu maisījums, pie kā viņi ikdienā ir pieraduši. Trušiem ir ļoti jūtīgs vēders, tāpēc - ja Jūs viņus sabarosiet ar barību, kas viņiem ir sveša, ko viņi ikdienā neēd (piem. burkāni vai āboli), tad viņiem labākajā gadījumā būs vēdera problēmas, bet sliktākajā - problēmu vairs vispār nebūs :(

Dzīvoju Latvijā, tāpēc informēju, ka šeit gadās gan aukstas ziemas, gan karstas vasaras, gan vējaini, lietaini un dubļaini pavasari un rudeņi. Atbilstoši sezonai, šīs extras piedāvāju par brīvu, bet piemērots apģērbs un apavi tomēr būtu vēlami - asfalts man nav un ceru, ka tik drīz nebūs. Tā kā mani lopiņi nav aprīkoti ar pamperiem, iespējamas arī negaidītas atklāsmes. :)

Savus mājdzīvniekus atstājiet mašīnās, jo ierašanās pagalmā ar kādu no tiem, pat uz rokām nestu, pamodinās manos suņos apsargu - viņi to uztvers kā ielaušanos viņu apsargātajā teritorijā. Bet galvenais - jo mazāk maniem dzīvniekiem jebkāds kontakts ar citiem dzīvniekiem, jo mazāk tiem iespējas saslimt.

Mani suņi gan gana lopiņus, gan apsargā teritoriju. Suņus nedrīkst paijāt, barot vai kā citādi pievērst to uzmanību - vienkārši, ignorējiet viņus un viņi ignorēs Jūs. Ja Jūs nejūtaties droši, informējiet mani un es viņus palūgšu paiet tālāk. Viņi ir labi audzināti un ikdienā pieraduši pie cilvēkiem, tāpēc - kamēr Jūs nedariet kaut ko ārkārtēju, Jūs esiet drošībā.

Ja vārti ir ciet, jeb šņore ir pār mājas ceļu un neviena nav, tad speciāli nelaužieties iekšā pagalmā - parasti, ja esmu izgājis, atstāju arī kādu informāciju - vismaz telefons, kur zvanīt. Iekšā Jūs tiksiet, bet ne vienmēr tiksiet ārā - mani sargi nelaidīs Jūs prom.

Ja Jūs gribiet, lai dzīvnieki Jūs uztvertu kā draugu un nāktu klāt, tad atcerieties, ka Jūs esiet pie viņiem ciemos un pie viņiem darbojas viņu noteikumi - neskriet, nebļaut un nedarīt tiem pāri - trušus necelt augšā un netrenkāt! Jo lēnāk un klusāki būsiet, jo drošāki būs truši un vairāk Jūs redzēsiet. Sevišķu dzīvnieku labvēlību var iegūt ar barības trauciņu. Vien jāatceras, ka trušiem ir asi zobi - tāpēc barot drošāk būs no trauciņa, ne no rokas.

Trusis ir naktsdzīvnieks - nakti skraida, pa dienu guļ. Ja gribat redzēt aktīvus trušus, brauciet vēsākās dienās, jeb agrāk no rīta vai vēlāk vakarā - par apmeklējumiem ārpus darba laika ir iespējams telefoniski vienoties. Brīvā dabā trusis dienas vidū slēpjas vēsā alā no vasaras karstās saules. Tāpēc - ja ieradīsieties karstā vasaras dienā, iespējams, ka redzēsiet tikai daļu no trušu dārza iemītniekiem, un tie paši būs salīduši dažādās nomaļās ēnainās vietās. Visslinkākie truši būs svētdienas pēcpusdienā - ja sestdienā un svētdienā bijuši daudz apmeklētāju un tos kārtīgi sabarojuši - tāpēc nevainojiet trušus par slinkošanu un saimnieku par mānīšanos - truši tur ir, tikai pašiem Jums nāksies tos pameklēt. Savukārt - ja ieradīsieties ceturtdienas vai piektdienas rīta pusē, var gadīties mukt no milzīga trušu bara uzbrukuma :)) - brīvdienās izbērtie graudi būs jau noēsti, bet es vasarā pa nedēļas vidu viņiem graudus daudz nedodu. Tāpēc katrs apmeklētājs ar graudu trauciņu viņiem būs vislielākais draugs.

Draudzēties ar dzīvniekiem var tikai no pagalma puses - neejiet paši uz ganībām pie zirgiem vai govīm - man viņi staigā brīvībā un šīs pļavas un mežus uzskata par savu teritoriju. Var gadīties, ka zirgi vai bullis Jūs tāpēc var noturēt par apdraudējumu savam ganāmpulkam un tad vienīgā cerība var izrādīties tikai ļoti ātras kājas.

Esmu slinks cilvēks un nejūtu vajadzību bloķēt regulāro spamotāju adreses .Ikdienā nesēžu pie datora, tāpēc apzinos, ka komentāru rediģēšana var ieilgt. Tā kā atsauksmju lapa dažam bija kļuvusi par vietu kur rakstīt rupjības, tā šobrīd ir atslēgta. Ja ir kas sakāms, var rakstīt e-pastu, tur reti, bet gadās ka ieeju.

Cilvēkiem ar augstām prasībām varu teikt - nebrauciet uz ''Zaķīšiem'' - tas nav priekš Jums - nav man te lielas ērtības, nav te Eiropas standartiem atbilstoši iekārtotas pieņemšanas telpas, nav arī ne ziloņi ne citi eksotiski zvēri. Ir man vienkārša lauku saimniecība, kurā es te viens dzīvoju, strādāju un daļu no tā visa ļauju Jums apskatīt. Kopš esmu laimīgi šķīries, visus darbus daru viens pats. Visvairāk laika un naudas aiziet, lai varētu nodrošināt saimniecībā nepieciešamākās lietas - apkopt zemi, uzturēt kārtībā mežus, sagatavot lopiņiem barību, tehniku barības gatavošanai un nodrošināt jumtu viņiem. Tikai pēc tam, ja atliek laiks, varu to veltīt dažādu smukumu iekārtošanai. Ja man vienam pašam jāapsaimnieko ap 100 ha zemes, tad smukumiem laika paliek pamaz. Pagalmu puslīdz piekopju, bet kas notiek aiz pagalma - nu nav taču visur deguns jābāž - tur man ir ''darbistaba" tur es viskautko taisu, montēju, kaļu, virpoju, metinu, skrūvēju - un kuram gan darbistabā ir perfekta kārtība? - tikai tam, kas nekā nedara. Tāpēc pieļauju, ka man te ikdienā var būt ieraugāma gan malkas kaudze, gan kāds izjaukts traktors, gan cita tāda pati saimnieciska rakstura peizāža. Arī lopiņiem gadās, ka ''kaut kas'' izkrīt, un bieži vien redzamā vietā, piem. ceļmalā, - vai tad tāpēc jākrīt ģībonī? (bet pieļauju domu, ka cilvēki, kuriem vienīgais mājdzīvnieks kas bijis, ir slieka puķu podā vai kode drēbju skapī, to vienalga nesapratīs) Savā pagalmā es runāju tikai latviski - un it nemaz nemulstu, ja otrs atbild citā valodā - tā it bieži gadās, ka dialogs notiek divās valodās, vai otrs sāk runāt latviski - protams izņēmums ir ārzemnieki - man nesagādā problēmas atbildēt vēl dažās valodās. Bet tiem vietējiem, kuri grib lai es runāju viņu valodā, varu piedāvāt tulka pakalpojumus pēc cenrāža - gida pakalpojums vai konsultācija svešvalodā - 25 €. Pret normāliem cilvēkim mana attieksme ir ok, bet tiem burkšķošiem tantukiem, kuri jau ierodas ar domu, ka te viss slikts un viņuprāt pareizi būtu šitā, varu pasmaidīt un ieteikt - nestāstiet ko man darīt un es neteikšu kurp Jums iet... :) Jūs esiet ciemos pie manis un maniem zvērēniem. Pie manis ir tā un nebūs kā citur. Man šeit ir citāda saimniekošana, kurā galvenais nav piena litri vai gaļas tonnas, bet gan dzīvot forši un justies laimīgi - bet tas jau ir cits stāsts. Un ticiet man - tas "piecītis" ko Jūs te atstājat, man neatsver nervu bojāšanu un sabojātu dienu... Tāpēc, lai nebūtu Jums vilšanās un beigti nervi - nebrauciet uz "Zaķīšiem". Bet visi pārējie - laipni lūgti! :)